Saveti

Inženjerski drveni podovi za podno grejanje

Jedno od najčešćih pitanja u vezi podnog grejanje jeste da li je ono pogodno za drvene podvode. Odgovor je: Apsolutno! Upravo zbog toga inženjerski drveni podovi predstavljaju popularan izbor za sisteme podnog grejanja.

Drveni podovi su omiljeni u novogradnji i prilikom renoviranja jer njihov bezvremenski dizajn savršeno dopunjuje moderne kuhinje i radne prostore. Osim estetske privlačnosti, drveni podovi kompatibilni su sa podnim grejanjem i unose vizuelnu toplinu u svaku prostoriju vašeg doma.

S obzirom na to da je drvo prirodan materijal, ono reaguje na okolne klimatske uslove, što je važno uzeti u obzir prilikom odabira drvenih podova. Neke vrste drveta su manje sklone promenama usled temperature i vlage, pa je ključno konsultovati se sa dobavljačem kako biste potvrdili da je vaš izbor pogodan za upotrebu sa podnim grejanjem.

Preporučuje se da se definiše maksimalna dozvoljena temperatura podloge ili površine drveta. Na taj način, sistem podnog grejanja može biti projektovan tako da obezbedi optimalnu snagu za efikasno zagrevanje prostora.

Prednosti inženjerskog drveta za podno grejanje

Iako su drveni podovi generalno pogodni za podno grejanje, posebno preporučujemo upotrebu inženjerskog drveta. Ova vrsta podova pruža isti vizuelni efekat kao masivno drvo, ali sa dodatnim prednostima u pogledu stabilnosti i trajnosti nakon ugradnje.

Često postavljano pitanje je: „Da li sistem podnog grejanja funkcioniše sa drvenim podovima?“ Odgovor je potvrdan. Međutim, s obzirom na to da je drvo prirodan materijal koji reaguje na promene u okolini, važno je odabrati odgovarajuću vrstu. Neke vrste drveta su manje podložne širenju i skupljanju, pa je neophodno proveriti sa dobavljačem da li je odabrani materijal kompatibilan sa podnim grejanjem.

Prednosti inženjerskog drveta za podno grejanje uključuju:

  • Autentičan izgled: Inženjerski drveni podovi izgledaju identično kao podovi od punog drveta.
  • Povećana stabilnost: Zbog svoje slojevite konstrukcije, ovi podovi su stabilniji od masivnih drvenih podova.
  • Fleksibilnost u ugradnji: Mogu se postaviti na bilo kom spratu, uključujući i podrumske prostorije, što nije slučaj sa masivnim drvetom.
  • Ekonomičnost: Često su pristupačniji i pružaju visok kvalitet završne obrade.
  • Dugotrajnost: Odlikuju se visokom izdržljivošću i otpornošću na habanje.

Koje vrste drvenih podova su najpogodnije za podno grejanje?

Inženjerske drvene daske i parket

Preporučujemo korišćenje inženjerskih drvenih dasaka u sistemima podnog grejanja zbog njihove čvrste i stabilne strukture. Ove daske se sastoje od nekoliko slojeva spojenih lepljenjem, što ih čini otpornijim od masivnog drveta. Idealna širina inženjerskih dasaka za podno grejanje je do 150 mm.

Za ugradnju parketa preko podnog grejanja, savetujemo upotrebu isključivo inženjerskog drveta umesto masivnog.

Važno je osigurati da su uslovi na gradilištu pogodni za aklimatizaciju i ugradnju bilo koje vrste drvenog poda. Drveni podovi nisu preporučljivi za prostorije gde je potrebno intenzivno odavanje toplote.

Masivni drveni podovi sušeni u peći

Ako se odlučite za masivne drvene daske, preporučljivo je koristiti drvo sušeno u peći sa niskim sadržajem vlage (obično između 6% i 9%). Pre ugradnje, drvo treba čuvati na suvom mestu, a postavljanje senzora temperature poda pomoći će u sprečavanju pregrevanja i potencijalnih deformacija.

Vlaga može dovesti do izobličenja drvenih dasaka tokom vremena. Drvo sušeno u peći zadržava svoj oblik uprkos sezonskim promenama klime i otpornije je na temperaturne varijacije koje donosi podno grejanje.

Iz ovog razloga, masivne drvene daske ne bi trebalo dopremati na gradilište dok se sav višak vlage iz objekta ne ukloni. Uvek sledite preporuke proizvođača podnih obloga u vezi sa aklimatizacijom materijala.

U određenim slučajevima, masivno drvo se može koristiti sa podnim grejanjem, ali se preporučuju uže daske. Masivno drvo nije idealno ako je potrebno intenzivno odavanje toplote.

Najbolji načini ugradnje drvenih podova sa podnim grejanjem

Prilikom postavljanja drvenih podova preko sistema podnog grejanja, treba obratiti pažnju na nekoliko ključnih aspekata:

  • Ostavite dilatacioni razmak: Uvek ostavite prostor za širenje oko ivica prostorije, obično oko 15 mm. Ovo omogućava podu da se prirodno širi i skuplja usled promena temperature i vlage, a razmak se obično prikriva lajsnama.

Metode pričvršćivanja drvenih podova:

  • Plutajući pod: Inženjerske i masivne drvene daske mogu imati sistem spojeva na pero i utor, koji se dodatno ojačavaju lepkom. Ovi podovi „plutaju“ na podlozi bez fiksiranja, što olakšava ugradnju i čini pod otpornijim na promene vlažnosti i temperature.
  • Lepljenje: Drvene daske se mogu direktno zalepiti za podlogu specijalnim lepkom, što obezbeđuje čvrstu vezu između poda i betonske osnove. Uvek konsultujte dobavljača podnih obloga za preporučene prajmere i lepkove.
  • Pričvršćivanje na letve: Ova tehnika podrazumeva postavljanje drvenih letvica na pod pre nanošenja estriha. Nakon što se estrih osuši, drveni pod se pričvršćuje za letve vijcima ili skrivenim ekserima. Pri tome je važno paziti da se ne ošteti sistem podnog grejanja.

Prvo pokretanje podnog grejanja

Prilikom prvog uključivanja sistema podnog grejanja, važno je postepeno povećavati temperaturu kako bi se smanjio rizik od oštećenja drvenog poda. Postavite mešajući ventil ili maksimalnu temperaturu toplotne pumpe na 40°C, a zatim svakodnevno povećavajte temperaturu za 5°C dok ne dostignete željeni nivo.

Za dodatne informacije o drvenim podovima i podnom grejanju, slobodno nas kontaktirajte. Rado ćemo odgovoriti na sva vaša pitanja i pomoći vam da odaberete idealno rešenje za vaš dom.